Mysenrussen trår til for kreftsaken
Mysenrussen stiller igjen opp under innsamlingsaksjonen «Krafttak mot kreft». Onsdag går de ut med bøssene.
Aksjonsleder Ruth Ida Andreassen hadde kickoff for russen på Mysen videregående mandag. Hun fortalte om årets aksjon, som har fått navnet «Ja til forskjellsbehandling». Kreft rammer hvert menneske forskjellig, og pengene fra årets aksjon skal gå til forskning på personlig tilpasset kreftbehandling.
– Dagens kreftbehandling tar utgangspunkt i hvor i kroppen svulsten er. I fremtiden vil genene i svulsten være bestemmende for hvilken behandling som gis. På den måten kan vi sørge for at pasienter ikke bare overlever, men at de også overlever til et liv uten unødvendige bivirkninger og seneffekter, og i tillegg sørge for riktigere bruk av ressurser i kreftbehandlingen, sier generalsekretær Anne Lise Ryel i Kreftforeningen i en pressemelding.
Stor innsats fra russen
Aksjonsleder Andreassen forteller at det i fjor ble samlet inn 22 millioner kroner under aksjonen, og at russen sto for 19 av dem.
– Vi setter utrolig pris på at dere ønsker i å bidra. Dere som er russ er kjempeviktige for oss, poengterte hun overfor russen.
I fjor samlet Mysenrussen inn over 40.000 kroner under innsamlingsaksjonen. Fjorårets russekull ga i tillegg overskuddet fra revyen sin til Kreftforeningen.
Onsdag ettermiddag går russen rundt med bøssene, og russepresident Tor-Anders Høiden Solbrekke håper at folk åpner lommeboka.
– Vi skal gjøre vårt beste for å få inn mye penger, sier han.