Askim-ordfører Thor Hals, rådmann Tom-Arne Tørfoss, rådmann Synnøve Rambek, Eidsberg-ordfører Erik Unaas og rådgiver Geir Vinsand.
13. mars 2012

Tett kommunesamarbeid mellom Eidsberg og Askim

Eidsberg og Askim planlegger et tett samarbeid. De to kommunene presenterte planene tirsdag, og sendte ut følgende felles pressemelding tirsdag ettermiddag:

– Følges intensjonene fra felles formannskap opp blir dette et av de mest spennende samarbeidsprosjekter i hele Kommune-Norge. Indre Østfold trenger en service- og strukturreform og det vil være en stor fordel for alle kommunene om Askim og Eidsberg kan vise vei, sier utreder Geir Vinsand i NIVI Analyse i pressemeldingen.

De to naboene i Indre Østfold – med til sammen 27 000 innbyggere – har tradisjonelt vært rivaler. Framover skal de bruke sine beste krefter sammen for å gi innbyggerne enda bedre tjenester. Kanskje det ender i en samkommune neste år og med tiden en frivillig kommunesammenslåing?

I helgen var de to formannskapene samlet i befaringer og seminarer i Nord-Trøndelag og der ble en 10 punkts «Stjørdalserklæring» enstemmig vedtatt. Trolig styrer de to kommunene mot den første ”samkommunen” syd for Dovre. Dette skal de to rådmennene arbeide med å utrede de neste tre månedene, og fremlegge for kommunestyrene i juni.

Mye tyder på at det ender om med en ”samkommune” (*) fra 2013. I helgen ble Verdal og Levanger kommuner besøkt, disse dannet i 2003 Innherred samkommune som har vist seg å være svært vellykket.

Større kompetansemiljøer
Forenklet sagt danner de to kommunene en ny felles forvaltning underlagt politisk og administrativ styring som i en vanlig kommune. Det gir større kompetansemiljøer, kommunen framstår som en mer attraktiv arbeidsgiver og sammen kan mange oppgaver løses som kommunene hver for seg vil ha problemer med. Men fortsatt ligger makta i hver av de to kommunestyrene, som selv bestemmer hvilke oppgaver som skal legges inn i og evt. tas ut av samkommunen.  Kommunene skal fortsatt ha hver sin ledelse og hver sin egen økonomi – som i dag. Samkommunen kan være vertskommune for nabokommunene og den kan i prinsippet omfatte alle kommunene i Indre Østfold, til erstatning for dagens mange selskaper og interkommunale ordninger.

Med sine nærmere 30 000 innbyggere, halvparten av beboerne i regionen Indre Østfold, vil det bli et ganske annet tyngdepunkt. En kjøreavstand fra og til Oslo på under 40 minutter, 30 minutter til riksgrensen og 35 minutter til Kalneskrysset Sarpsborg gjør at det ligger til rette for en betydelig vekst både i befolkning og næringsaktivitet.

– Det har vært en fin prosess. At politikere fra to kommuner og seks partier sammen har kommet fram til en forpliktende erklæring er et meget godt utgangspunkt, sier Eidsberg-ordfører Erik Unaas (H).

Thor Hals (H), ordfører i Askim legger til: – Dette er den beste måten å sikre at vi fortsatt kan framstå som en generalistkommune, det vil si at vi løser oppgavene på egen hånd.

De leder hver sin arbeidsgruppe, som også består av varaordførerne, opposisjonslederne, rådmenn og hovedtillitsvalgte. Bred involvering og informasjon er en av mange suksessfaktorer for å lykkes.
Det samme at det vises raushet og likeverd i samspillet – som i andre ekteskap.

Beholder sin identitet
Begge kommuner skal beholde sin identitet. Servicetorg, kirker, samfunnshus, idrettslag, 17. mai-tog og det aller meste vil framstå for innbyggerne som i dag.

De to ordførerne synes de i helgen kom fram til en godt omforent erklæring. Politikere fra to kommuner og til sammen seks partier ble omforent på en tydelig måte. Prosessen ble på mange måter igangsatt for et år siden, men først nå lages det en tydelig framdriftsplan. Gjennomføringen vil bli gjort i samarbeid med Fylkesmann og Regional- og kommunaldepartement.

– Vi håper nå å få enda større muskler til å gjennomføre større samarbeidsprosjekter. Et eksempel på dette er at kommunene har gitt signal til Oslo kommune og Norges idrettsforbund om at de gjerne blir vertsby for øvelser under vinter-OL 2022, sier de to ordførerne.

Men fortsatt er det ønskelig med et godt forhold til de øvrige åtte nabokommunene. Dersom noen av disse – etter egne politiske klareringer – ønsker å tiltre samarbeidsavtalen senere, skal ikke døren være lukket. Alle prosesser skal baseres på frivillighet. Det er det enkelte kommunestyre som bestemmer omfang og retning på samarbeidet.

ASKIM: 15 093 innbyggere, 69 kvm, hovedstad: Askimbyen, mest kjent for: Østfoldbadet, Tor-Aksel Busch, landets største elvekraftstasjoner, tidligere gummivarefabrikk, Glava og Gresvig.

EIDSBERG: 11 049 innbyggere, 236 kvm, hovedstad: Mysen, mest kjent for: Momarken travbane, Vibeke Skofterud, Høytorp Fort (landets største innlandsfestning) og Nortura Hærland.

Stjørdalserklæringen av 10. mars 2012

Uttalelse fra felles formannskap i Askim og Eidsberg kommuner
1. Askim og Eidsberg kommuner har som langsiktig mål å bidra til å utvikle sterke generalistkommuner i Indre Østfold. Hensikten er å sikre innbyggere og næringsliv gode tjenester og en region med større påvirkningskraft på samfunnsutviklingen.

2. Askim og Eidsberg vil ta initiativ til at det kan etableres et utvidet og mer forpliktende samarbeid mellom Askim og Eidsberg i regionen i løpet av 2013.

3. Et sterkere samarbeid vil innebære en samordning av kommunenes politiske, administrative og faglige kompetanse på områder som må klargjøres i prosessen videre. Et utvidet samarbeid mellom Askim og Eidsberg skal bidra til:
Bredere og mer robuste kompetansemiljøer som gir grunnlag for spesialisering og som er attraktive i møte med et stramt arbeidsmarked
Bedre kvalitet på tjenester til innbyggere og næringsliv
Aktiv næringsutvikling og en mer langsiktig og samordnet samfunnsplanlegging
Mer effektiv ressursbruk innenfor kommunal administrasjon og tjenesteyting
Et velfungerende samarbeid med nabokommuner, fylkeskommunen, fylkesmannen og øvrig regional statsforvaltning. 

4. Askim og Eidsberg ser behov for et utvidet samarbeid om oppgaver med stor betydning for innbyggerne og den øvrige forvaltning. Et forpliktende samarbeid om oppgaver kan være basert på samkommuneprinsipper. Formannskapene ønsker at samarbeidet skal underlegges en balansert styringsmodell etter kommunale organisasjonsprinsipper.

5. Formannskapene ønsker et utvidet samarbeid om administrative støttetjenester, kompetansekrevende lovpålagte tjenester og oppgaver innenfor samfunnsutvikling.

6. Askim og Eidsberg ser behov for en gjennomgang av de to kommunenes engasjement i interkommunale selskaper. De to kommunene vil utvikle en samordnet eierstrategi og foreta en nærmere vurdering av behov for omstilling i etablerte selskaper.

7. Det er ønskelig at et forsterket samarbeid mellom Askim og Eidsberg skal bidra til at det etableres flest mulig brede regionale fellesløsninger i Indre Østfold. Nabokommuner som ønsker å inngå i et langsiktig forpliktende samarbeid vil bli invitert til å delta så snart det er etablert et utvidet samarbeid mellom Askim og Eidsberg.

8. Askim og Eidsberg skal gjennomføre aktiv informasjon og dialog med ansatte, nabokommuner og andre berørte.

9. Det utarbeides et strategidokument som legges fram for kommunestyrene i juni 2012.  Den videre prosessen legges opp med sikte på etablering av et utvidet samarbeid i løpet av 2013.

10. Det nedsettes en
Arbeidsgruppe bestående av ordførere, varaordførere, opposisjonsledere, rådmenn og hovedtillitsvalgte.

Styringsgruppe bestående av formannskapene, med kommunestyrene som referansegruppe.

Værnes, 10. mars 2012  
fulltallig formannskap i Askim og Eidsberg kommune, tiltrådt av de to kommuners rådmenn.

Geir Vinsand har bakgrunn som ressursøkonom fra Universitetet for miljø- og biovitenskap på Ås. Han har 25 års erfaring som konsulent, oppdragsforsker og utreder. Han har lang erfaring med utvikling av interkommunale samarbeidsmodeller og har arbeidet evaluering av samarbeid og kommunestruktur i ulike deler av landet. Geir har vært oppdragsforsker i Gruppen for Ressursstudier og jobbet i Næringsdepartementet og Kommunaldepartementet. I perioden 1989-92 var han hovedsekretær for Christiansen-utvalget som utredet kommune- og fylkesinndelingen. Geirs viktigste arbeidsområder er:  Kommunestruktur og interkommunalt samarbeid, utvikling og implementering av nye samarbeids- og kommunemodeller, evalueringer og analyser av reformer og ulike typer omstillinger, omdømme- og brukerundersøkelser, samfunnssikkerhet og beredskap.


 KILDE: Pressemelding