Markeringen av jubileet startet naturligvis på badet i Festiviteten. FOTO: Glenn Thomas Nilsen
18. mars 2012

Svømmeklubben feiret 50 år

Mysen Svømmeklubb markerte søndag ettermiddag at de er 50 år.

Den 12. februar 1962 ble Mysen Svømmeklubb stiftet. 50 årsjubileet ble feiret søndag, med svømmestevne i Festiviteten og sammenkomst i Eidsberg Sparebanks selskapslokale. Både nåværende og tidligere svømmere hadde tatt turen til markeringen.

Under sammenkomsten hadde man mulighet til å mimre og se igjen gamle avisutklipp om svømmeklubben.

Det hele startet med at formann Ingunn Herstad Hensel fortalte litt om hvordan det går i klubben i dag. Flere av de som var der husket godt hvem som lærte dem å svømme.

Både nåværende og tidligere aktive i klubben ønsket å si noen ord, og flere taler ble holdt. Svømmekapasiteten Yngve Dramstad, ildsjelen Geir Forberg, old boys-generalen Terje Lislegaard og flere andre kjente hadde tatt turen til den store dagen. Klubbens første trener, Hasse Magnusson, var også på plass. Kapasitetene John Floeng og Harald Støen – som også er med i klubbens old boys-gruppe var sammen med mange andre med på feiringen.

Svømmeklubben har 68 aktive medlemmer med både stort og smått. Utøverne deles inn etter ferdighetsnivå, ikke alder, så alle svømmer med jevngode svømmere uansett alder. De yngste er rundt 5 år, mens de eldste er rundt 65 år.

Æresmedlem
I 31 år har Beathe Billing vært rekrutteringsgeneral og svømmeinstruktør i svømmeklubben. Hun ble tildelt æresmedlemskap for innsatsen, og det var en tydelig rørt Billing som mottok oppmerksomheten fra formann Ingunn Herstad Hensel.

(Artikkelen fortsetter under bildet)
Beathe Billing fikk tildelt æresmedlemskap for sin store innsats. FOTO: Glenn Thomas Nilsen

– Det var veldig hyggelig å få denne utmerkelsen, og litt spesielt at jeg er den første som får den. Det er alltid veldig hyggelig å bli satt pris på det arbeidet man gjør. Nå har svømming vært en del av hele livet mitt. Det å lære barn å svømme har på en måte vært en livsoppgave. Det har gitt meg så mye å kunne vie livet mitt til å lære barn å svømme, noe som jeg ser på som svært viktig at barn lærer å svømme, forteller Billing til MysenPosten.

I fjor var hun en av de nominerte til ildsjelprisen av Eidsberg Idrettsråd.

Ingunn Herstad Hensel er godt fornøyd med dagens markering.
– Dagen har vært strålende, nå er jeg litt sliten! Veldig hyggelig markering, med mange flotte innslag, forteller hun.

Hun deltok også for første gang på stevne i dag.
– Ellers deltok jeg selv i dag på mitt aller første stevne, som 39-åring og har stolt medaljen rundt halsen. Vi slo gutta på 60+, smiler hun.

Ny fane
Ordfører Erik Unaas var også på plass for å si noen ord. Han fortalte litt om svømmehall og idrettsanlegg.

– Vi politikere kommer ikke til å legge ned Festiviteten bad. Jeg har ikke med noen jubileumsgave hit i dag, men jeg vet jo hva dere ønsker dere mest. Vi får jo håpe at vi ikke må vente til 2020 før en ny svømmehall er på plass, sa Unaas til forsamlingen.

Svein Paulshus fra Eidsberg Gjensidige Brannkasse kom innom for å levere en sjekk på 5.000 kroner i gave til svømmeklubben.

– Pengene skal brukes til ny fane i klubben. Dette skal brukes på 17. mai og på stevner, avslutter Ingunn Herstad Hensel.

{source}
<iframe src=»http://www.mysenposten.no/bildeserier/svommeklubben50/svommeklubben50.html» name=»frame1″ scrolling=»no» frameborder=»no» align=»left» height = «480px» width = «700px»>
</iframe>
{/source}