![[i]Illustrasjonsfoto: Glenn Thomas Nilsen[/i]](https://mysenposten.no/mp/wp-content/uploads/2010/05/oblatgt.jpg)
Årets oblater er på vei
PÅ VEI: Årets oblater er på vei, denne gang er de blå. (Ill.foto: Glenn Thomas Nilsen)
I disse dager sender Statens vegvesen ut 2,3 millioner oblater til ulike kjøretøy. Oblatene blir motatt fra nå og ut juli-måned.
Statens vegvesen forteller at det er nesten 500 000 kjøretøy som ikke får tilsendt kontrollmerke før ulike forhold er rettet opp.
Vegvesenet bruker store deler av sommeren på å sende ut disse oblatene.
De som bor i Nord-Norge vil få de tilsendt først. Utsendingen går etter høyest postnummer, og det vil da si at østlendingene får oblatene sist.
– Alle kjøretøyeiere som vet at de har alt i orden, kan ta det med ro fram til slutten av juli. Men da er det på tide å kontakte en av Statens vegvesens trafikkstasjoner for å høre når oblaten kommer, sier Heidi Øwre i Statens Vegvesen til vegvesen.no.
Det stilles også krav til å få tilsendt oblaten. Både årsavgift og forsikring må være betalt.
– Vi oppfordrer alle etternølere til å få orden på disse forholdene hurtigst mulig. Erfaringmessig ordner de fleste opp sine forpliktelser i løpet av sommermånedene, og får oblatene i posten mot slutten av sommeren, sier Øwre.
Les mer om saken på Statens Vegvesens nettsider.